وایت لیست NFT ؛ راهی هوشمندانه برای سرمایه گذاری | پارسیانNFT

وایت لیست (whitelist) برای کاربران و توسعه دهندگان مزیت های متعددی به همراه دارد که سبب سود آوری برای آن ها می شود. در ادامه به بررسی دقیق وایت لیست ها می پردازیم

وایت لیست NFT

مقدمه

سرمایه گذاران در حوضه های مختلف همواره به دنبال خرید در پایین ترین قیمت و فروش در قیمتی بالاتر هستند . از طرفی تیم های مختلف که مجموعه های NFT را می سارند با یکدیگر در رقابت بوده وسعی دارند سرمابه گذاران را به پروژه خود جذب کنند . از این رو پدیده ای به نام whitelist (وایت لیست) مطرح شد . در وایت لیست NFTها ، قبل از عرضه ی عمومی به دست افرادی خاص (که در  لیست سفید حضور داشته اند) می رسد . این امر برای کاربران و حتی توسعه دهندگان مزیت های متعددی به همراه دارد که در ادامه به بررسی آن ها و همچنین چگونگی ورود به یک  وایت لیست قابل اطمینان می پردازیم.

وایت لیست ان.اف.تی ( whitelist for NFT) چیست ؟

عبارت whitelist در دنیای فناوری اطلاعات معنی  لغوی مجاز و ایمن بودن می دهد. اما این تعریف در دنیای NFT ها بی معنی است . وایت لیست در دنیای NFT ها یک جور لیست VIP است . لیستی که در آن افرادی خاص قرار دارند .
تیم های زیادی به مرور زمان وارد صنعت توکن های غیرقابل تعویض شدند و اقدام به ساخت مجموعه های مختلف کردند ، وقتی یک تیم توسعه دهنده می خواهد مجموعه ی NFT را انتشار دهد ، معمولا وقفه ای نسبتا طولانی میان معرفی آن مجموعه تا انتشار NFT ایجاد می کند . در این فاصله توسعه دهندگان سعی در جمع آوری کاربران و علاقه مندان با تکنیک های مختلف از جمله تبلیغات و بازاریابی توکن های خود دارند . یکی از این روش های کارآمد ایجاد وایت لیست است .  اولویت حضور در whitelist  با حامیان پروژه و کسانی است که در پروژه فعالیت مستمر داشته اند . برای مثال کسانی که در راستای پروژه تبلیغات انجام داده اند .
افرادی که در این لیست  قرار دارند  می توانند زودتر از بقیه اقدام به خرید NFT مورد نظر خود کنند . به این صورت که امکان خرید NFTهای آن مجموعه مدتی زود تر برای آدرس کیف پول هایی که در whitelist قرار دارند میسر می شوند . کسانی که در وایت لیست  قرار دارند ، NFTها را نیز ارزان تر از بقیه دریافت می کنند که همین امر سبب کسب سود بیشتر توسط سرمایه گذارانی می شود که از این  فرصت را شناسایی کرده و از آن استفاده می کنند.

چهار دلیل برای این که پروژه ها وایت لیست می سازند

در نظر داشته باشید که همه پروژه ها لازم نیست وایت لیست بسازند و این موضوع کاملا به سیاست داخلی تیم سازنده بستگی دارد . در ادامه ی این مقاله به بررسی برخی از علت هایی می پردازیم که به واسطه آن ها توسعه دهندگان برای پروژه خود  لیست سفید می سازند .

1_شناسایی میزان تقاضا برای NFT

یک وایت لیست به تیم توسعه دهنده کمک می کند ، وضعیت بازار و تعداد تقریبی متقاضیان توکن های آن هارا آنالیز کنند . این موضوع باعث می شود در مواردی مانند قیمت گذاری با چشمانی باز تر تصمیم بگیرند . برای مثال اعلام آمادگی تعداد زیادی از کاربران برای حضور در یک whitelist نشان دهنده ی مقبولیت آن و تقاضای بالای آن NFT نیز است .

2_پاداش به حامیان اولیه پروژه و اعضای وفادار

یکی از اصلی ترین دلایل به وجود آمدن این لیست ها بدست آوردن کاربران وفادار است . به این ترتیب که شرکت ها به روش های مختلف هدایا و امتیازاتی به حامیان و اعضای وفادار خود می دهند تا هم آن هارا حفظ کنند وهم دیگران را به حضور فعالانه در مجموعه ی خود تشویق کنند .  در برخی موارد به کسانی که در whitelist قرار گرفته اند NFT رایگان داده می شود و یا برخی شرکت ها تخفیف های چشمگیری به اعضای گروه خود می دهند .

3_جلوگیری از بالا رفتن بیش از حد کارمز و Gas war (جنگ گس)

Gas war یا جنگ گس زمانی رخ می دهد که حجم تراکنش های در یک شبکه به طور قابل توجهی افزایش یابد . این موضوع باعث می شود تراکنش های به کندی انجام شوند و حتی بر سر انجام تراکنش ها رقابت بوجود بیاید . رقابتی که سبب افزایش فی ترکنش (کارمزد تراکنش ) می شود .
با ایجاد وایت لیست تنها تعداد محدودی از آدرس ها می توانند پیش از فروش عمومی ، NFT را مینت کنند . در نتیجه احتمال ازدحام شبکه و جنگ گس تا حد زیادی کاهش پیدا می کند .

4_جلوگیری از ورود حساب های جعلی و spam

به طور کلی موضوع spamming  و حساب های spam جزء جدانشدنی بلاکچین به حساب می آیند . در این بین بعضی از افراد قصد دارند با بوجود آوردن حساب های جعلی و spam  آن هم به تعداد  زیاد و وارد کردن آن ها به یک پروژه NFT ، در آن پروژه  اختلال ایجاد کنند . وایت لیست ها به خوبی مانع این اتفاق می شوند . آدرس هایی که به وایت لیست دعوت نشده اند نمی توانند وارد پروژه شوند و در نتیجه فضا امن می ماند و کاربران از امنیت معاملات خود رضایت کافی را بدست می آورند .

چطور می شود در یک وایت لیست قرار گرفت ؟

توسعه دهندگان NFT ، طبق سیاست های تعیین شده ی پروژه خود روش های مختلفی را برای عضو گیری در وایت لیست انتخاب می کنند . انجام تراکنش ، برگزاری مسابقات گوناگون، چالش های مختلف و ایجاد اجتماعات در فضاهای مختلف مانند دیسکورد از جمله ی این روش ها به حساب می آیند . معمولا توسعه دهندگان NFT از ایجاد اجتماعات و عضوگیری در شبکه هایی مانند دیسکورد ، به دلیل مزایایی که برای پروژه دارند استفاده می کنند .
در ادامه درباره ی فرایند عضویت در وایت  لیست و مراحل آن توضیحات کاملی ارائه می دهیم .

1_انتخاب پروژه

در گام نخست شما باید پروژه ای مورد اطمینان و با پتانسیل بالا پیدا کنید . از آن جایی که لیست سفید برای پروژه هایی است که هنوز شروع به کار نکرده اند ، پس پیدا کردن آن ها نیز  به سادگی امکان پذیر نیست . اما خبر خوش این است که پلتفرم هایی برای این چنین پروژه ها وجود دارند که با مراجعه به آن ها می توان انواع پروژه های NFT را یافت و درباره ی آن ها تحقیق کرد . با مطالعه موارد مختلف مانند اهداف پروژه و یا سازندگان آن می توانید با دیدی بازتر قدم  در گام های بعدی بگذارید .

2_پیوستن به اجتماع اعضای پروژه (discord)

بنیان گذاران پروژه ها با هدف ایجاد اجتماعات ، اطلاع رسانی و ایجاد تعامل بین اعضا ، گروهی در شبکه های اجتماعی ایجاد می کنند . معمولا این گروه در discord  ایجاد می شود . دیسکورد پلتفرمی است که در آن افراد می توانند عضو جوامعی  خاص (server) شوند . برای ورود به یک whitelist دومین گام این است که در این جوامع حضور فعالانه داشت .

3_دستور العمل ها و موارد درخواستی پروژه را انجام دهید

پیش از این گفته شد که هر پروژه سیاست های خاص خود را دارد . در انتخاب دستور العمل ها هم این مورد صدق می کند و هر پروژه استاندارد های متفاوت و منحصر به فرد خود را دارد . در بعضی پلتفرم ها پرکردن یک فرم ساده برای لیست شدن در وایت لیست کافی است . اما برخی دیگر، از سرمایه گذاران مواردی مانند دعوت کردن اعضای جدید ، حضور فعالانه در پلتفرم و … را در خواست میکنند .

4_نکات تکمیلی که حضور شما را در whitelist تضمین می کنند

مواردی که در بالا گفته شد به علاوه ی چند نکته ی تکمیلی دیگر می توانند حضور شما را  در لیست سفید تا حدود زیادی تضمین کنند .
نکته اول حضور فعالانه در دیسکورد و فضاهای مختلف مختص به پروژه است .
نکته دوم اضافه کردن اعضای جدید و مشارکت در تبلیغ پروژه مورد نظر است .
با رعایت این موارد و نکته ها می توانید طعم شیرین حضور در وایت لیست را بچشید .

چالش هایی که یک whitelist با آن رو به رو است

با وجود این که وایت لیست برای خریداران و همچنین تیم توسعه دهنده مزایای زیادی دارد ، اما مانند دیگر پدیده های نوظهور ایرادهایی نیز بر آن وارد است و آن چنان بی خطر نیست ! در ادامه با چالش هایی که یک whitelist  با آن رو به رو می شود ، بیشتر آشنا می شویم.

برهم زدن توازن بازار

همان طور که می دانید افرادی که در این لیست ها حضور دارند ، NFT ها را به قیمتی پایین تر از حد تعیین شده ی آن توکن خریداری می کنند . ای افراد می توانند بعد از معرفی و ارائه ی پروژه به صورت عمومی ، NFT ها را با قیمتی پایین تر از قیمت معین شده به فروش بگذارند . این امر سبب بهم خوردن توازن بازار آن NFT می شود . لازم به ذکر است برعکس این قضیه نیز می تواند صادق باشد .

قطعی نبودن و زمان بر بودن وایت لیست ها

منظور از قطعی نبودن ، قطعی نبودن حضور در جمع نهایی اعضای این لیست است. به این صورت که کاربران برای حضور در لیست سفید زمان زیادی را صرف امور مختلف از جمله تعامل با دیگران و تبلیغ NFT می کنند اما با این حال ممکن است که در whitelist حضور پیدا نکنند .

کلاهبرداری و یا سرقت پروژه

کلاهبرداران برای حضور درحوزه ی NFT نیز ساکت ننشسته اند و از راه های مختلفی سعی در کلاهبرداری از این سرمایه گذاران کم تجربه دارند . یکی از روش های آنان ایجاد گروه دیسکورد تحت عنوان وایت لیست است . آن ها با این روش ساده و در برخی موارد با استفاده از نام دیگر پروژه ها اقدام به کلاهبرداری می کنند و سرمایه کاربران را به سرقت می برند .

سخن نهایی

این روز ها که بازارهای دیجیتال و خصوصا بازار NFTها حسابی داغ شده است ، افراد باهوش سعی در حضور پررنگ تر و سودمندانه تر خود در این بازار ها دارند . اگر شما نیز به دنبال کسب بیشترین سود در این باز هستید ، راهی بهتر از لیست شدن در وایت لیست ها نخواهید یافت .
حضور در  لیست سفید امری خوشایند است و نیازمند پیگیری های مکرر و صرف زمان می باشد . ناگفته نماند که انتخاب یک پروژه باکیفیت و مطمئن ، مهم ترین نکته ای است که باید در لیست شدن وایت لیست رعایت کرد . این امر سبب می شود سرمایه و زمانتان هدر نرود و بیش ترین سود را از یک whitelist بدست بیاورید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.